Revival. Jose Antonio Rodríguez "Charky": "Cuidar el bàsquet de base hauria de ser el més important"

Publicat  4 d'octubre de 2020. 10.43 hores -Webmaster-.

Desgraciadament, una part important de les publicacions de www.territoribc.com des del seu naixement al 2007, s'han perdut o no s'ha pogut recuperar per problemes informàtics, però certs moments si que s'han recuperat i guardat com aquesta entrevista feta l'any 2009, amb el nom de "Cuidar el bàsquet de base hauria de ser el nostre principal repte", a Jose Antonio Rodriguez més conegut com "Charky", un dels històrics del basquetbol colomenc actual.

Jose Antonio Rodríguez "Charky", ha estat relacionat directament amb el bàsquetbol tota la vida: entrenador en el desaparegut CE Beeth-Fons (1988-1992), entrenador en el CP Folch i Torres (1992-1997), fundador i entrenador del CB Puigfred, ara UE Montigalà, (1997-2000) i des del 2001 fins a l'actualitat coordinador esportiu del Bàsquet Neus.

Benvingut per primera vegada a tbc. Actualment, el Verge dels Neus, presenta una gran quantitat d'equips de base, quin és el secret per a poder aconseguir-lo?

Ser un col·legi que respira basquetbol des de P-3 és un factor que contribueïx molt a la nostra labor. A partir d'aquí el treball diari, la constància i la il·lusió permeten que cada any puguem anar suman nous equips a la nostra estructura. El basquetbol en el Verge dels Neus és una cosa que es transmet de pares a fills, i de germans a germans. A més contem amb un grup d'entrenadors que es desviuen per que el Bàsquet Neus segueixi endavant, molts d'ells renuncien a estar en clubs de més entitat perquè el Bàsquet Neus continuï funcionant i creixent. I el més positiu és que la gran totalitat d'ells han crescut en la nostra entitat. Aquest és la nosta principal característica i no tot el món pot presumir d'això.

També aquest any i per primera vegada, teniu categoria junior. Com va l'experiència?


Ha estat un èxit. El nostre objectiu era que el Junior, al ser el nostre equip superior, fos un exemple tant esportiu com a nivell de comportament i compromís per a tots els nostres equips inferiors, al marge dels resultats. En aquest sentit tot el grup humà que ha format part d'aquest equip ha complert amb escreix aquests objectius per la qual cosa estem molt orgullosos pel treball realitzat. A més hem aconseguit arribar a el subcampionat en el Campionat Territorial de Barcelona, que sens dubte ha estat una experiència inoblidable per a tota la família del Bàsquet Neus. Ara esperem que aquesta estructura pugui mantenir-se amb les pròximes generacions i gaudir d'una estabilitat que duri molts anys més.

Us proposeu continuar a partir de junior?


En el Bàsquet Neus tot es fa pas a pas però sense deixar de pensar a créixer a poc a poc. La veritat és que a nivell institucional tenim una sèrie de limitacions i el fet de ser un col"legi condiciona el poder muntar un equip Sènior. Som conscients del que som però no renunciem a res. Però sens dubte, contar amb un sènior algun dia seria un somni per a tots nosaltres.


"El basquetbol en el Verge dels Neus és una cosa que es transmet de pares a fills, i de germans a germans. A més contem amb un grup d'entrenadors que es desviuen per que el Bàsquet Neus segueixi endavant, molts d'ells renuncien a estar en clubs de més entitat perquè el Bàsquet Neus continuï funcionant i creixent. I el més positiu és que la gran totalitat d'ells han crescut en la nostra entitat. Aquest és la nosta principal característica i no tot el món pot presumir d'això"

Fotografia original al 2009 / Fotografia: www.territoribc.com

El Poliesportiu de La Colina està a punt de finalitzar la seva construcció i serà la vostra propera casa. Moureu tots els equips a la instal·lació o combinareu el col·legi amb el poliesportiu com feu actualment amb Can Sisterè?


Les nostres aspiracions des de fa anys és poder contar amb una instal·lació polidesportiva que permeti donar-nos aquest salt de qualitat que l'entitat necessita per a seguir creixent. No obstant això, l'arribar a La Colina no depèn directament de nosaltres i per això encara ens mantenim a l'espera. Encara que sens dubte, tenim esperança que tot això arribés a bon port. L'objectiu seria moure el màxim d'equips possibles, amb prioritat per a aquells que competeixen de Pre-infantil fins a Junior. Encara que de cap manera volem perdre l'activitat en la pista del col·legi, que tantes alegries ens ha donat.

Els que et coneixem sabem que ets una persona molt compromesa amb el bàsquet de Santa Coloma. Com és la teva perspectiva sobre l'estat de salut del nostre bàsquet?


Crec que cuidar el basquetbol de base deberia ser el nostre principal repte. No obstant això, les entitats grans crec que es preocupen més pels seus equips Sèniors que per les categories inferiors, i això és un error. Ens hem de conscienciar a tots els nivells que la formació dels petits jugadors perquè siguin aquests els quals puguin arribar als nostres Sèniors i que no s'acabi valorant més al de fora que al que tenim a casa.

Plantejaries alternatives a tot el que en Santa Coloma no acaba de quallar?, i qui creus que hauria d'assumir aquestes alternatives?.


Tenim molts entrenadors a Santa Coloma de Gramenet que estan molt valorats a nivell esportiu però que no obstant això estan exercint fora de la ciutat. Tenir als millors entrenadors és la millor alternativa. A partir d'aquí el creixement és possible. No hem d'oblidar que al cap i a la fi tots treballem per un mateix objectiu i per tant contra millor siguin les relacions entre les entitats més fàcil sera aconseguir els nostres objectiusfondo1.jpg

© 2007-2021. Versió 9. Webmaster David Parra - tbc@territoribc.com

  • Facebook icono social
  • Twitter
  • Instagram
  • Icono social Flickr
  • YouTube
  • Icono social Vimeo